Aikidoliiton jäsentiedote 3/2010
Toimisto tiedottaa
Loppukauden 2010 lisenssi
Aikidoliitto tarjoaa vuonna 2010 loppukauden lisenssin joka on voimassa 1.9.-31.12.2010. Uudet asiakkaat tulostavat lisenssikaavakkeen Aikidoliiton kotisivuilta. ”Lisenssi” -linkin takaa löytyvät ohjeet. Lisenssivakuutuksen tuoteseloste (vakuutusehdot, korvaussummat) ovat samalla sivulla olevien linkkien takana. Aikido-lehti sisältyy lisenssin hintaan. Se ilmestyy kaksi kertaa vuodessa ja postitetaan lisenssin maksaneille kotiin.
Loppuvuoden lisenssien hinnat ovat:
A-lisenssi (sis. tapaturmavakuutuksen) |
63 € |
B-lisenssi (sis. tapaturmavakuutuksen) |
20 € |
Lisenssivakuutuksen korvaussummat:
|
A-lisenssi |
B-lisenssi |
Vamman hoitokulut |
8.500 € |
8.500 € |
Pysyvän haitan kertakorvaus |
30.000 € |
30.000 € |
Kuolema |
8.500 € |
8.500 € |
Omavastuu |
100 € |
– |
Aikidoliiton neuvottelema vakuutus on helppo ja edullinen tapa vakuuttaa itsensä mahdollisen aikidotapaturman varalta. Varmistathan, että harjoitellessasi aikidoa sinulla on voimassaoleva vakuutus. Omat vapaa-ajan / kotivakuutukset eivät välttämättä kata budolajeja. Kannattaa tarkistaa asia oman vakuutuksen ehdoista!
Aikidoliiton tilaisuuksia tänä vuonna ovat vielä mm. kotim.opettajienleiri sekä koulutukset ja dan-graduointitilaisuudet. Lisenssien voimassaolo tarkistetaan rekisteristä ennen tilaisuuden alkamista, ilmoittautumisen yhteydessä. Säilytä lisenssin maksukuitti varmuuden vuoksi!
Mikäli harrastajalla on oma, aikidon kattava ja voimassaoleva vapaa-ajan vakuutus, tulisi siitä toimittaa vakuutustodistus liittoon. Liitosta toimitetaan uusi maksulomake pelkän lisenssimaksun maksamiseen hlö-kohtaisella viitenumerolla varustettuna.
Valiokunnat tiedottavat
Dan-graduointitilaisuudet 2010
27.11. Igarashi-sensein leirillä, Helsingissä, Seitokailla.
Hakemus oltava liitossa: 30.09.
Dan-graduointiin haetaan omalla kaavakkeellaan määräpäivään mennessä. Kaavakkeen voi tulostaa liiton kotisivuilta (www.aikidoliitto.fi), tilata liiton toimistosta tai seuran yhteyshenkilöltä. Teknisen valiokunnan käsiteltyä asian dan-graduointiin osallistuvalle lähetetään graduointimaksun pankkisiirto. Dan-graduointimaksu määräytyy jenin päivän kurssin mukaan.
Uusia DAN-arvoja
Littoisten Dojoviikolla 10.7. Tekniselle valiokunnalle graduoivat
Daher Raied |
Hml Aikidoseura |
1.dan |
Fahllund Jan |
Tku Aikikai |
1.dan |
Humalajoki Jarmo |
Yawara Nage |
1.dan |
Lehto Risto |
Tku Aikikai |
1.dan |
Silvonen Petteri |
Tku Aikikai |
1.dan |
Virtanen Timo |
Salo Aikido Dojo |
1.dan |
Jokinen Petri |
Hml Aikidoseura |
2.dan |
Kangas Olli-Pekka |
Tku Aikikai |
2.dan |
Levkin Juri |
Tku Aikikai |
2.dan |
Rantala Pasi |
Sandokai |
2.dan |
Helala Heikki |
Salo Aikido Dojo |
3.dan |
Saisto Petteri |
Tku Aikikai |
3.dan |
Tamminen Minna |
Salo Aikido Dojo |
3.dan |
Kesäleirillä Sastamalassa 24.7. Tekniselle valiokunnalle graduoivat:
Prokhorov Alexander |
SKK Aikido/Russia |
2.dan |
Välimäki Anu |
Seitokai |
2.dan |
Nevalainen Juha |
Jigotai |
3.dan |
Muualla suoritettuja dan-arvoja:
Kuusinen Markku |
Awase |
10.01.2010, Hombu-dojo |
5.dan |
Granström Tom |
Meidokan |
08.01.2006, Hombu-dojo |
4.dan |
Shintami Goro |
Tku Aikikai |
15.03.2010, Hombu-dojo |
1.dan |
Aalto Lauri |
Hokutokai |
15.04.2010, Hombu-dojo |
1.dan |
Lämpimät onnittelut kaikille uusista vyöarvoista!
Koulutuksia
Ravitsemuksen starttikurssi 18.9. & Liikunta osana arkea 19.9.
Kurssit ovat osa Kuntoliikuntaliiton 1.tason ´Liikuttaja` koulutusta, kuten myös Suomen Aikidoliiton 1.tason koulutusta (terveysliikunta aikido)
Kouluttaja: Jukka Helminen, LAT, Kuntoliikuntaliiton auktorisoima kouluttaja, aikido 6.dan
Paikka: Vuosaaren Urheilutalo, kokoustila 1, Vuosaarentie 5, 00980 HKI
Hinta: 60 € / kurssi, sisältäen koulutusmateriaalit, maksu paikan päällä.
Tiedustelut: Jukka Helminen 050-4921958
Graduointituomarikoulutus 4.12
4.12. järjestetään graduointituomarikoulutus Helsingissä, jonka kouluttajana on Juhani laisi, 6. dan. Koulutus kestää n. 5 tuntia ja se on avoin myös ohjaajille jotka eivät toimi graduointituomareina.
Lisää tietoa koulutuksista päivitetään liiton nettisivuille.
K>20 treenit
K>20 treenit ovat tarkoitettu kaikille Suomen Aikidoliiton jäsenseurojen nuorille, jotka ovat siirtyneet tai siirtymässä junioreista aikuisten harjoituksiin. Osallistujien alaikäraja on 14 ja yläikäraja on noin 20 -vuotta.
Harjoitukset järjestetään kerran kuussa tiistaisin 19:30 – 21:00 aikuisten 1.kyu, dan-treenien jälkeen Olympiastadiolla, Meido-Kanin tornin salissa Helsingissä.
K>20 harjoituksien vetäjinä toimivat kokeneet aikido-ohjaajat. Harjoitus on osallistujille ilmainen!
Harjoitusajat: 21.09.2010, 19.10.2010, 09.11.2010 & 14.12.2010 Harjoitukset alkavat klo 19.30.
Lisätietoja: Jyri Sillanpää 050 55 7 7576, aikido@meidokan.fi, http://www.meidokan.fi/aikido-k-20-treenit.html
MUUTOKSIA TOIMISTON AUKIOLOAIKOIHIN JA YHTEYSTIETOIHIN
TOIMISTON AUKIOLOAIKOIHIN ON TULLUT MUUTOKSIA.
TOIMISTO ON AUKI MA – TO KLO 9 – 16.
PERJANTAISIN LIITTOSIHTEERIN TAVOITTAA SÄHKÖPOSTITSE JA MATKAPUHELIMESTA
AIKIDOLIITON UUSI SÄHKÖPOSTIOSOITE ON:
AIKIDO@AIKIDOLIITTO.FI
PERUSKURSSILAISILLE AIKIDON HARJOITUSPUKUJA
Aikidoliitto välittää edullisia, pakistanilaisia Kizoku AIKIDO-PUKUJA KURSSILAISILLE. Puku on valkaistua 100% puuvillaa, takki paksumpi riisikudottu, housut polvivahvikkeilla nilkkaan saakka ja vyötärönauhalla, vyö kuuluu kaikkiin pukuihin. Puku kutistuu n. 4-5 cm pesussa.
Hinnat:
100 cm 24 € | 110 cm 25,50 € | 120 cm 27 € |
130 cm 29,50 € |
140 cm 31,50 € | 150 cm 33 € | 160 cm 34,50 € | 170 cm 36 € |
180 cm 37,80 € | 190 cm 38,80 € | 200 cm 41 € | 210 cm 43 |
Tilaukset tehdään Aikidoliittoon mieluiten sähköpostitse. Puvut toimitetaan noin 1½ viikon sisällä tilauksesta. Aikidoliitto laskuttaa seuratilaukset seuralta, yksittäisille tilaajille puvut toimitetaan postiennakolla. Kannattaa kysellä myös muilta kurssilaisilta puvun tarvetta, sillä seuratilauksista myönnetään seura-alennus.
AIKIDOLIITON JUHLAVUODEN T-PAITA 20 €
40-vuotisjuhlan kunniaksi teetetty laadukas T-paita kaksiväri-painatuksella (paita musta, painatus puna/valk). Saatavana sekä naisten että miesten mallia koot S, M, L ja XL. Joitakin kokoja loppunut, kysy tarkemmin liitosta.
JUHLANÄYTÖS DVD 20 €
Juhlanäytöksen DVD:tä on vielä joitakin kappaleita jäljellä. Tilaa pian, ettet jää ilman!!
”AIKIDO-HARMONISEN VOIMAN TIE” –kirja
Petteri Sileniuksen kirjoittama ainoa suomalainen aikidokirja mm. aikidon historiasta, harjoittelusta, tekniikoista, käyttäytymissäännöistä ja toiminnasta Suomessa. Kirjan hinta Aikidoliitosta nyt vain 10 € + postikulut (kirjakaupat ovh 38 €)
Tilaukset Aikidoliitosta, puh. 09-3481 2566, aikido@aikidoliitto.fi